Kupując albo budując od podstaw swój własny dom musimy zdawać sobie sprawę z jednego: da on nam dużą swobodę jeżeli chodzi o organizację różnego rodzaju imprez czy spotkań towarzyskich. Jedną z zalet domu z pięknym i obszernym ogrodem jest możliwość urządzania w nim grilla. Czy jednak jest to bezpiecznie i legalne? Jak to robić, by nie spotkać się z problemami oraz na czym skupić się, by bawić się przy tym jak najlepiej?

Kwestie techniczne

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że Polska do kwestii grillowania podchodzi bardzo luźno – możemy legalnie grillować, nie tylko na tarasach i balkonach, ale i chociażby w wyżej wspomnianym ogrodzie. Należy przy tym pamiętać, aby odróżniać grillowanie (w grillu – urządzeniu stworzonym właśnie w tym celu) od rozpalania ogniska. To drugie, z uwagi na większy stopień niebezpieczeństwa i możliwość rozproszenia ognia, jest nielegalne i karalne w większości miejsc – zdarzają się odstępstwa od tej reguły, jednak należy na to wszystko bardzo uważać.

Jak zorganizować fajnego grilla w naszym ogrodzie?

Aby cieszyć się pełnią spotkania przy grillu należy zadbać o kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim dopilnujmy tego, by grill stanął w bezpiecznym i stabilnym miejscu. Musi stabilnie trzymać się ziemi i powinien być nieodstępny dla dzieci (albo też pilnowany, by te nie miały z nim kontaktu). Jego przewrócenie może bowiem być niszczycielskie dla naszego ogrodu i po prostu niebezpieczne dla całego otoczenia. Warto umiejscowić go z daleka od roślin a także w taki sposób, aby dym z niego nie parł na nas (możemy to określić poprzez spojrzenie na kierunek wiatru).

Oczywiście poza kwestiami bezpieczeństwa należy przygotować się na taką imprezę w sposób bardziej techniczny – dbając o to, by goście mieli gdzie usiąść (na zewnątrz, oczywiście – w końcu grillowanie to typowo plenerowa rzecz!) oraz… co zjeść i czego się napić. Upewnijmy się również, że nasz ogród jest w stanie pomieścić ilość zaproszonych gości – zawczasu zaprośmy tyle osób, ile realnie jest w stanie w nim przebywać.