Aby cieszyć się pięknymi, niezniszczonymi meblami ogrodowymi przez długie lata trzeba o nie odpowiednio dbać. Samo przechowywanie ich zimą w odpowiednim pomieszczeniu może okazać się niewystarczające. W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane trzeba zadbać o ich odpowiednią impregnację. 

Czyszczenie mebli plastikowych

Chociaż meble wykonane z plastiku nie mają takich walorów estetycznych, jak meble drewniane to są one coraz chętniej wybierane jako element aranżacji ogrodów i balkonów. Są lekkie, tanie i odporne na deszcz. Mimo to nie należą do najłatwiejszych w utrzymaniu.

W powierzchnię plastiku wnika brud, który jest dość oporny w momencie jego usuwania. W tym celu zależy się zaopatrzyć w silnie działający detergent, sodę oczyszczoną, dość twardą szczotkę i ciepłą wodę. Ważne jest, aby pamiętać o schowaniu mebli na okres zimowy do pomieszczenia. Zostawienie plastikowych mebli na mrozie może grozić ich pękaniu.

Meble wiklinowe

Aby nie zniszczyły się zbyt szybko, należy chronić je przed deszczem. W celu warto je okryć folią lub plandeką. Zmatowanie i brud z wikliny można usunąć roztworem wodnym w proporcji 1 łyżka soli na jeden litr wody. Następnie wystarczy wytrzeć meble do sucha. Jeśli chcemy, aby nasze meble zmieniły kolor, zaopatrzyć możemy się w farbę akrylową w sprayu. 

Meble drewniane 

Drewniane meble ogrodowe narażone są na działanie niekorzystnych dla nich czynników atmosferycznych. Duża wilgotność powietrza, wysokie temperatury, intensywne promieniowanie słoneczne mogą doprowadzić do niszczenia ich powłoki. Aby ochronić je przed szkodliwym działaniem meble należy w odpowiedni sposób zaimpregnować.

W tym celu należy usunąć warstwę wierzchnią grubym papierem ściernym lub szlifierką, a następnie pokryć impregnatem. W zależności od gatunku drewna, z jakiego wykonany jest mebel czynność te powinno wykonywać się 2-3 razy w roku.

Meble dębowe, akacjowe czy bukowe są bardziej odporne na zarysowanie i mniej chłoną wilgoć. Meble z drewna tekowego powinno pokrywać się olejem specjalnie do tego przeznaczonym.

Po zakończeniu sezonu letniego meble należy przechowywać w odpowiednich warunkach. Meble drewniane nie powinny być przykrywane folią, gdyż może to spowodować rozwój pleśni lub grzybów.

Również miejsce suche i ciepłe nie jest odpowiednie, bo powodować może zbytnie przesuszenie. Najlepszym miejscem jest garaż lub pomieszczenie, w którym panuje duża cyrkulacja powietrza.