Każdy lubi odpocząć wśród zieleni, delektować się zapachem kwiatów czy wypić kawę na świeżym powietrzu. O ile osoby, które mieszkają w domu i posiadają ogródek, nie mają z tym problemów, to mieszkańcy bloków nie mają już tak dobrych warunków. Ale posiadając balkon, można go urządzić tak, aby był namiastką ogrodu. Dzięki temu siedząc na balkonie, będzie można poczuć się jak w pięknym ogrodzie, wśród bujnej zieleni. 

Ważne, aby prawidłowo zaaranżować balkon, tak aby był nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Po pierwsze należy wybrać odpowiednie gatunki roślin. Istotne jest, czy balkon jest ciągle nasłoneczniony, czy też panuje na nim półcień. Niektóre rośliny kochają słońce, inne lepiej rosną w cieniu.

Ich wybór należy dostosować do warunków panujących na balkonie. Na słonecznym balkonie idealnie sprawdzą się kwitnące bratki, begonie, lobelie czy surfinie. Na balkonie bez słońca można z powiedzeniem hodować pelargonie, ciemierniki, trawy ozdobne czy paprocie. Jeżeli balkon jest dość duży, można na nim ustawić piękne donice z iglakami lub małymi drzewkami, np. bonsai, cisy czy miniaturowe tuje.

Zapalenie ogrodnicy mogą na balkonie posadzić zioła, warzywa czy owoce. Na balkonie pięknie wyglądają pnące truskawki, okazała mięta czy szałwia.

Rośliny można ustawić na ziemi, można zawiesić je na balustradzie lub wybrać duży, stojący kwietnik. Interesująco wyglądają również kratki, na których można hodować pnącza. Oprócz roślin na balkonie ważne są meble i odpowiednie oświetlenie. Wśród zieleni pięknie będą wyglądać drewniane meble ogrodowe, z miękkimi poduchami, które w razie niepogodny można zabrać do domu.

Dobrym rozwiązaniem są równie meble z ekologicznego ratanu, które tworzą niepowtarzalny, sielski klimat. Na balkonie przyda się niewielki stolik, przy którym będzie można wypić kawę lub zjeść śniadanie. Jeżeli balkon jest duży i przestronnym można zamontować na nim hamak, brazylijskie krzesło lub ostatnio bardzo modny, fotel na sprężynie. Istotnym wyposażeniem balkonu, który nadaje odpowiedni klimat i zapewnia widoczność, jest oświetlanie.

Na balkonie idealnie sprawdzą się lampki solarne. Lampy balkonowe muszą być przeznaczone do użytku zewnętrznego, można wybrać lampy aluminiowe, stalowe czy żeliwne. Ciekawie będzie też wyglądać oświetlenie na sznurku z lampkami, czyli girlandy. Jeżeli na balkonie ma zapanować romantyczny klimat, można ustawić lampiony, świeczki lub latarenki, pasujące stylem do pozostałego wyposażenia. 

Jak widać, nawet mieszkańcy bloków, mogą rozkoszować się zielenią i spędzić czas po pracy w miłych, przytulnych warunkach. Wystarczy tylko wykazać się odrobiną chęci i urządzić zielony kącik na balkonie.