Wizje architektoniczne specjalistów niejednokrotnie okazują się oryginalne, nietuzinkowe oraz przede wszystkim zaskakujące. Wówczas, gdy architekci pragną projektować jak największe budynki, są artyści tworzące te najmniejsze udowadniające, że “małe jest piękne”. Oto TOP 6 najmniejszych domów na świecie.

Sztuka użytkowa

W Berlinie architekt Van Bo Le-Mentzal skonstruował przenośny dom o powierzchni nieprzekraczającej metra sześciennego. Domek można ustawić poziomo (wówczas można w nim spać) bądź pionowo (umożliwia to siedzenie przy stoliku). Projekt artysty ma skłonić odbiorców do refleksji nad pojęciem “dom”.

Dom na kółkach 

Wszystko, co potrzebne domownikowi do funkcjonowania umieszczono na przestrzeni liczącej około trzech metrów kwadratowych. Ponadto konstrukcja tak mało waży, że bezproblemowo można ją umieścić na wózku bądź trójkołowym rowerze oraz przewieźć w dowolne miejsce. Dom został zaprojektowany przez Ludowe Biuro Wzornictwa Przemysłowego oraz Chińskiego Biura Architektonicznego w Chinach. Jest modułowy, co oznacza, że kilka domów można połączyć ze sobą bądź dołączyć ogród. Wewnątrz znajdują się między innymi zlew, stół zamieniający się w łóżko, piec, kosz na śmieci, blat kuchenny zamieniający się w ławkę oraz zbiornik na wodę. 

Warszawski miniapartament 

Stolica Polski może się pochwalić jednym z najmniejszych przestrzeni mieszkalnych na świecie. Stylowy apartament zaprojektował Jakub Szczęsny. Mieszkanie ma nieco ponad metr szerokości oraz niecałe pięć metrów kwadratowych. Mieści się pomiędzy ścianami dwóch innych budynków. W małym apartamencie mieści się między innymi prysznic, mała lodówka, toaleta oraz stół. 

Cięcie po kosztach 

W amerykańskim Seattle Chris oraz Tack Mellisa zaprojektowali w pełni funkcjonale mieszkanie o powierzchni dziesięciu metrów kwadratowych. Mieści się tam łazienka, salon, jadalnia, składzik, kuchnia oraz sypialnia. Dzięki tak małemu metrażowi autorzy są w stanie zaoszczędzić wiele pieniędzy. 

Tam, gdzie Ty, tam Twój dom 

Pięcioro amerykańskich przyjaciół zaprojektowało dom dostosowany do ich podróżniczego trybu życia. Funkcjonalna gondola o wielkości dziesięciu metrów kwadratowych umieszczona jest na kółkach oraz towarzyszy przyjaciołom podczas niemal każdej wyprawy. 

Miter Box 

Kolejny dom na kółkach o przestrzeni liczącej jedenaście metrów kwadratowych. Dom został zaprojektowany przez firmę Shelter Wise oraz jest w pełni wyposażony.