Ładny, zielony ogród to marzenie niemal każdego człowieka. W ogrodzie można odpoczywać, relaksować się po ciężkim dniu. Można w nim spędzać weekendy, uprawiać ulubione warzywa i owoce, hodować piękne kwiaty.

Warto zadbać, aby ogród był piękny i funkcjonalny, wprowadzić do niego swój ulubiony styl. Dzieki temu ogród będzie przyciągał spojrzenie, zachęcał, aby do niego wejść i zrelaksować się. 

Jest kilka podstawowych stylów, w których można urządzić swój ogród. Najbardziej popularne to:

  • styl angielski – wyróżnia się małą ilością architektury ogrodowej. W ogrodzie  przeważają pnącza, pergole oraz piękny, duży i zadbany trawnik. Rośliny są ustawione w dekoracyjnych donicach. Występują rzeźby, różne ozdoby, ławeczki, altanki oplecione pnączami.
  • styl japoński – cechą przewodnią takiego ogrodu jest naturalność, powinien wyglądać tak, jakby został stworzony bez ludzkiej ingerencji. W takim ogrodzie dominują azalie, magnolie, piękne wiśnie i różaneczniki. Roślinność jest zróżnicowana, wykorzystuje się często kamienie oraz buduje strumienie i kaskad, mostki oraz drewniane altanki.
  • styl holenderski – w takich ogrodach można spotkać posągi, ciekawie wycięte żywopłoty. Jest bardzo dużo kwitnących kwiatów, m.in. piękne, okazałe tulipany 
  • styl śródziemnomorski – to ogrody, w które przypominają śródziemnomorski klimat. Jest w nich dużo słońca, rosną kolorowe kwiaty, dominuje żółć, błękit, beż. Do ogrodu pasuje meble z ratanu, leżaki i stoły, przy których można zjeść posiłek.
  • styl nowoczesny – takie ogrody cechuje minimalizm, prostota i proste, geometryczne formy. Wszystko jest tak zaprojektowane, aby sprzyjało wypoczynkowi. Rośliny są duże i masywne, o mocno zaznaczonych kształtach. W takim ogrodzie idealnie będzie wyglądał duży basen i nowoczesne, proste meble ogrodowe.
  • styl wiejski – to często wybierany styl ogrodu. Kojarzy się z polską wsią, występują duża ilość kolorowych  kwiatów, zioła, grządki z warzywami. W ogrodzie występują elementy z  kamienia i drewna, płotki, domki dla ptaków. Często dekoracje stanowią dawne maszyny i narzędzia rolnicze.

Wybierając styl ogrodu, warto kierować swoim gustem oraz czasem, jaki możemy poświęcić na pielęgnacje ogrodu. Ważne, aby ogród był miejscem, w którym spędzi się swobodnie, w miłej atmosferze.